2016/03/25

72 hodin pohody v Amsterdamu

I když si pařížský život užívám, co můžu, není na škodu čas od času vypadnout a slyšet pro změnu jiný jazyk. Chtěla jsem říct míň krkolomější, ale jelikož jsem vyrazila do Holandu, je to dost diskutabilní :D.

V minulém článku jsem vás už uvedla do atmosféry nizozemské metropole. Dneska to bude více prakticky.  Abyste se mohli inspirovat, pokud i vy hodláte do Amsteru vyrazit.
Obecně Amsterdam je skvělé město se svoji osobitou atmosférou a příjemnými lidmi. Ceny jsou tady jako všude v západní Evropě, prostě pro nás Čechy to vždycky bude trochu drahý, i když se poslední dobou aspoň snažíme tvářit víc nad věcí.

Pojďte si se mnou užít Amsterdam za 72 hodin


Cesta


Tahle informace pro vás žijící mimo Francii bude asi zbytečná, ale tak pro přehled.
Z Paříže jsem jela do Amsteru Megabusem, což je autobusová společnost s někdy až směšně levnejma jízdenkama po Evropě. Bohužel, v ČR ještě nejsou, nezbývá než doufat! No jako poseděla jsem si tam asi 7 hodin, ale jelo se přes noc, takže jsem to přetrpěla v relativním klídku. Zpáteční jízdenka mě vyšla v přepočtu na tisícovku.

Ubytko

Běžně užívám k ubytování airbnb, ale jelikož jsem jela sama, tak mě jako větší sranda přišlo ubytovat se v hostelu. Člověk potká nový lidi a je větší zábava. Na základě dobrejch hodnocení a dobrý ceny jsem bookla přes booking.com hostel ClinkNoord a byla to chytrá volba. Nemůžu si stěžovat, je to cool místo! Čistý, skvělý veřejný prostory, kuchyně i bar. Booking.com vycházel jako nejlevnější rezervační systém, objednávala jsem na poslední chvíli a jela jsem mimo sezónu, dostala jsem dobrou lasminute slevu. Vyšlo mě to na nějakejch 16 EUR za noc v 6 pokojáku. Upozorňuju, že jsem nehledala nutně nejlevnější variantu, vybrala jsem si hostel s nejlepším hodnocením a dostupností. No a protože jsem tak i tak socka, moc jsem nevymetala restaurace, protože tam můžete nechat jmění (a to jsem se radši rozhodla nechat v coffeeshopech a za koncert), takže jsem uvítala super kuchyň, kde jsem snídala svoji obvyklou "fitness stravu" ovesný vločky s proteinem a oříškama a večer těstoviny, palačinky se šunkou atd.


     


Co v Amsterdamu vidět?


Hned ze začátku bych ráda zmínila, že opravdu nejsem velkej fanoušek obcházení památek či muzeí. Snažím se tuhle "povinnou" položku vždycky splnit nenásilně. Pro mě je hlavní si užít atmosféru a puls města, procházet se uličkama, sledovat lidi, bežný každodenní život, lízt do podivných krámků a poznávat žaludkem ;).

A Amsterdam je na tohle objevování ideální, samozřejmě má své "must see", ale pokud se rozhodnete městem jen tak bloumat, pochopíte jeho podstatu stejně dobře.
Takže ode mě nečekejte nějakou turistickou příručku, prostě vám řeknu co jsem viděla a zažila, a třeba vás inspiruju ;).

První, co jsem si pořídila byla tzv. I Amsterdam City Card. Každý hlavní město má něco podobnýho, v Amsteru jsem to zkusila poprvý a můžu vám to vřele doporučit. Existuje ve čtyřech časových variantách (já si vybrala 72 hod.). Nabízí vám bezplatný vstup do desítky muzeí, galerií, ZOO, bezplatnou MHD, projížďku lodí a pak různé slevy na atrakce, do restaurací atp. Takže čím více navštívíte, tím se vám to víc vyplatí. A i když můj vztah k muzeím je vlažný, v závěru jsem i tak ušetřila, než kdybych si kupovala vstupy jednotlivě. Hlavně je to strašně pohodlný, máte jednu kartu a tím to hasne.
I Amsterdam card - 72 hodin - 75 EURMůj program


Neděle odpoledne


Začla jsem zlehka, páč jsem byla unavená po 7 hodinách v buse, prošlapala jsem trochu ulice a pak jsem se vydala na plavbu lodí.
Projížďka lodí kanály byla asi to nejlepší, šla jsem v podvečer, bylo krásně. Kapitán byl navíc supr týpek, řekl nám dost zajímavýho a byl samej vtípek. Můžete si vybrat z vícero společností, já jsem nasedla na Lovers Canal Cruises (název je děsivej, ale nebojte se, milence k tomu nepotřebujete).

Pondělí


Super je, že bezplatný vstupy na I Amsterdam Card platí i v okolí Amsterdamu, kde se nacházejí krásná historická městečka, malebné vesničky. Ideální na celodenní výlet. Já jsem tuhle možnost využila, protože jsem se chtěla podívat k moři a samozřejmě omrknout symbol Holandska - větrné mlýny. Udělám z toho ještě samostatný fotočlánek, protože to bylo prostě boží, samý panoramata a tak ;)!
Úterý


Na dnešek hlásili hnusně a taky bylo :D. Na plánu tedy byla muzea a večer vrchol mého pobytu konert mé milované kapely The Libertines!

Dnes jsem navštívila dvě muzea, kde jsem měla vstup v rámci I Amsterdam Card zadara.
Tak samozřejmě jsem se šla podívat na díla Mistra, ale protože jsem zkažená, tak nějak mě víc zajímala dočasná expozice s názvem Easy Virtue. Výstava, která mapuje prostituci ve francouzském umění 19. století. Skvěle zpracováno a hlavně moji oblíbení malíři: Degas, Toulosse-Lautrec, Kupka, Picasso a samozřejmě Van Gogh. Takže jsem jela do Amsteru odpočinout si od Paříže na výstavu o pařížských prostitutkách, jak logické :D! Ale nemělo to chybu!

Zobrazit původní obrázekVýstava trvá až do půlky června, rozhodně doporučuju!Jewish Historical Museum

Ne, že by mě nějak zajímala židovská historie (jo, sorry, občas jsem strašnej ignorant :D), ale právě tady otevřeli zbrusu novou výstavu Amy Winehouse: A Family Portrait. Amy miluju, takže tohle sem si nomohla nechat ujít. Jelikož je to vzpomínka její rodiny, nenajdete  tu mnoho o jejích "black days", ale naopak proniknete do jejího dětství a dospívání, začátky hudební kariéry, její můzy atd. Samozřejmě si můžete i vychutnat záznamy koncertů, které jsou promítány na různých místech. Fotit se bohužel nemohlo.
Výstava je dostupná do 4. září 2016.

The Libertines

O koncertu jsem se dozvěděla úplnou náhodou, protože, plánovala jsem totiž na ně jít následující týden v Paříži, ale prostě, když už jsem byla tady, nemohla jsem si to nechat ujít. A bylo to natolik úžasný, že jsem pak šla v Paříži ještě jednou. Pete Doherty ♥♥♥

Středa dopoledne


No tak když jsem se konečně probrala po divočejší úterní noci, mazala jsem navštívit ještě poslední muzeum před odjezdem.

FOAM
Jistěže jako správná "fotografka" jsem musela zavítat do FOAM - což je galerie mezinárodní fotografie. A byla jsem unešená. Nejvíc z výstavy známého francouzského fotografa Jacques Henri Lartigua, což byl fenomální sportovní fotograf. Tahle expozice byla ale o zachycení výjevů z jeho života a cestování. Unikátní je na tom to, že fotky byly pořízeny v rozmezí roků 1902 - 1986, v podstatě celé 20. století.
Musela jsem si tam koupit jednu jeho fotku a už ji mám v pokoji zarámovanou, připravuju článek o mém bydlení, takže vám ji určitě ukážu ;).

Zobrazit původní obrázek

No pak už jen poslední joint a poslední procházka městem a hurááá na sedmi hodininový bus zpátky do Paříže!Další tipy


Na Amsterdam kartu můžete navštívit spoustu dalších muzeí, za zmínku určitě stojí Stedelijk Museum - což je známá galerie moderního umění. Pak Rembrandtův dům nebo muzeum filmu Eye - což je impozantní budova na břehu kanálu  (kam se musíte vydat trajektem - je zdarma, jezdí každou chvilku). Zaujala mě i budova Muzea námořnictví (venku mají zaparkovaný pěkný lodičky ;) )

Dvě důležité budovy ale karta neobsahuje a to je Rijksmuseum (dostanete akorát 2 eura slevu či co) a Dům Anny Frankové, což hodně lidí doporučuje navštívit. Určitě jste Deník A. F. mnozí z vás četli, tak víte, co to bylo za drámo...

Coffeeshopy

A samozřejmě last but not least jsou zdejší coffeeshopy. Co si budem nalhávat, je to přeci jen hlavní tahák, že :D. Já jsem dala na vygooglovaná doporučení a za mě taky spokojenost. Já si vůbec nevzpomínám, kam jsem šla pro toho dobrýho jointa, ale na space cake jsem vyrazila Easy Times. Brownie asi za 6 Eur nebo tak nějak. Dobrý místo!


Údajně nejlepší koláčky najdete v coffeeshopu Kadinsky, jj píct uměj. Na mě tráva obecně působí dost málo a když už tak velmi zvolna, takže jsem si dala dortík i kávičku v dostatečným předstihu před večerním koncertem The Libertines . No a i po třech hodinách nic :/.

Byla jsem naštvaná, že je to blbej space cake nebo, že jsem imunní. Jenže ono to začlo fungovat trochu později. Takže jsem se s blaženým výrazem po koncertě procházela nemravnou čtvrť Red District Light, kde se večer v každém okně promenádujou spoře oděné dámy. Připadala jsem si jako v kině, tak jsem si koupila hranolky a obešla jsem si to všechno pro jistotu dvakrát :D.
Pak aby toho nebylo málo jsem ze stále blaženým výrazem v tváři nasedla na blbej trajekt a místo pěti minut na druhou stranu jsem jela kamsi do pryč víc než půl hodiny. Jediný štěstí, že jsem nebyla úplně při smyslech, jinak bych si neskutečně nadávala (byla tam děsná kosa). Takže toť mé drogové zážitky. Samozřejmě si tu můžete koupit víc materiálu, houbičky atd.


Doprava


Amster se dá projít i pěšky a samozřejmě na kole ( na mě byla v únoru kosa), ale upřímně jsem byla ráda, že mám šalinkartu, když mě bolely nohy, nasedla jsem na tramvaj a trochu se popovezla. Jeden den jsem navíc chytla opravdu otřesný počasí, takže jsem MHD fakt uvítala. Jelikož jsem bydlela kousek od hlavního nádraží, jezdila sem hromada linek, takže na dopravní dostupnost si nemůžu stěžovat.
Praktické info: V Amsterdamu si musíte jízdenku označit nejen při vstupu ale i při výstupu. A bacha, nemůžete vejít nebo vystoupit jakými dveřmi chcete, cik cak jsou rozdělené na nástupní a výstupní (já jsem to vesele ignorovala, páč jsem si too všimla až poslední den :D)Doporučuju zajít na tradiční apple pie, já byla na úplně skvělým, joo, ale kdybych si tak pamatovala, kde to bylo, že :D.Super oběd v Singel 404, vřele doporučuju, velký výběr sandwichů. Malé útulné místo, milá obsluha. Já jsem si dala jakýsi celozrnný chleba s brie, slaninou, medem a ořechy. bylo to mňamozní!

No a příště zážitky z následujícícho výletu do Barcelony + přidám i slíbený článek z holandského venkova. Páčko ;)!


2 komentáře:

  1. Amsterdam je na mojom zozname! :) :)

    OdpovědětVymazat
  2. Amsterdam je opravdu srdcovka ♥ pokud by jsi příště chtěla ještě větší zážitek - my bydleli za pár eur na botelu hned u centra.

    Diary of M

    M.

    OdpovědětVymazat